شرکت معتبر خرید فلزیاب و فروش فلزیاب در تهران

نمایندگی معتبر خرید و فروش فلزیاب، گنجیاب و طلایاب در تهران و ایران

 • تهران - منطقه ولیعصر جنوبی
 • 0912-1611094

قوانین دفینه یابی

قوانین دفینه یابی

قوانین دفینه یابی

فهرست مطالب

قوانین دفینه یابی و گنج یابی در زمین

از گذشته دور تا به امروز همیشه افرادی کنجکاو علاقمند به گنج و گنجیابی وجود داشته است که دنبال پیدا کردن دفینه‌هایی هستند که در دل خاک یا مکانی متروکه دفن شده اند. به همین دلیل، این دسته از افراد با کمک دستگاه گنج یاب و دفینه یاب اقدام به شناسایی و یافتن دفینه‌ها و اشیاء گرانبها میکنند.

 

قوانین دفینه یابی در ایران به چه صورتی است؟

طبق قوانین دفینه یابی: اگر مالک زمین مدعی مالکیت دفینه شد و آن را ثابت کرد دفینه به مدعی مالکیت تعلق میگیرد .

 دَفینه مالی است که در زمین یا بنایی دفن شده است،بنابراین طبق ماده 173 قانون مدنی بر حسب اتفاق و تصادف پیدا می شود، و چنانچه مالک آن معلوم نباشد.

به موجب ماده 174 همان ملک کسی است که آن را با فلزیاب یا وسایل دیگر و غیره  پیدا کرده است . طبق ماده 175- اگر کسی در ملک شخص غیر، دفینه پیدا نماید باید به مالک آن اطلاع دهد. ماده 176 – دفینه ای که در اراضی مباحه کشف شود متعلق به مستخرج آن است .

دَفینه چیست؟

بطور کلی دَفینه یا همان «زیرخاکی»  به مجموعه‌ای از سکه‌ها و اشیای باارزش گفته می‌شود که در گذشته افرادی آن را در مکانهای پنهان و متروکه یا در زیر خاک دفن میکردند. میتوان گفت اغلب دفن‌کننده‌های این اشیای باارزش معمولاً این کار را با این قصد انجام داده‌اند که پس از مدتی گنجینه را دوباره از زیر خاک به‌درآورند اما در برخی موارد، مرگ دفن‌کننده باعث باقی ماندن دفینه در زیر خاک شده‌است.

به عبارت دیگر میتوان دَفینه را را اینگونه بیان کرد که؛ برای حفظ و نگهداری اشیاء قیمتی و گرانبها مانند طلا و نقره و…  از افراد بیگانه و غیر قابل اعتماد یا شرایط بلایای طبیعی، جنگ‌ها و دزدان و راهزنان، در مکانهایی مانند زیرخاک، داخل دیوارها، در پای درختان، چاه‌ها، قنات‌ها و… نگهداری و  مدفون میشد، به این اشیاء دفینه یا گنج میگویند.

پس از دفن کردن این اشیاء زیرخاکی و با ارزش ممکن بود فردی که خود را مالک آن میدانست، به دلایل مختلف مانند آلزایمر فراموش کند که گنج خود را کجا پنهان کرده یا حتی اصلا به خاطر نیاورد که روزگاری گنجی را در جایی دفن و قایم کرده است، حتی ممکن است عمر آن شخص به دنیا نباشد و گنج همچنان در حالت مدفون سالها و قرن ها در زیر خاک مدفون بماند.

بنابراین فراموش شدن محل دفن یک دفینه یا تغییرات در جغرافیای محل می‌تواند امروزه شرایط یافتن آن را برای ما کمی سخت کند بطوری که ماها و سالها برای بازیافت آن زمان ببرد.

اما با خرید فلزیاب میتوان در بهترین شرایط ممکن و با صرف کمترین زمان گنج های زیادی را کاوش و یافت کرد.

قاره آسیا و خصوصا کشور ما ایران جزء مناطق جغرافیایی است که دفینه ها و زیرخاکی های فراوانی را در دل خود جای داده است.

بطور کلی از دفینه‌های معروف در آسیا می‌توان به گنجینه غار کلماکره پل‌دختر لرستان ششمین گنج بزرگ جهان و دفینه دژ زیویه سقز کردستان در ایران و دفینه طلاتپه در افغانستان و گنجینه آمودریا (جیحون) هخامنشیان کشف شده در منطقه تختی سنگین تاجیکستان اشاره کرد.

بزرگواران خواهشمند هستیم در نظر داشته باشید ،که آثار و نشانه های که بر روی سنگ ها و صخره ها حکاکی شده است به هیچ عنوان حامل هدیه ها و گنج نیستند،بلکه آثار تاریخی ارزشمندی هستند! پس در نظر داشته باشید که آثاری که از گذشتگان به یادگار برای ما مانده رو تخریب نکنید.

 

دفینه یابی چیست؟

دفینه یابی، قرارگیری در شرایطی جذاب و پرماجرا است که با داشتن صبر، تلاش و پشتکار فراوان میتواند ثروت های عظیمی را با خود به همراه داشته باد.

برخی از افراد درباره اتاقکهای دفینه از ما سوال میکنند، در پاسخ به سوالات این چنینی باید گفت که اتاقکهای دفینه فضاهایی حفر شده در اعماق زمین هستند که افراد در گذشته برای پنهان گردن گنج  از آنها استفاده میکردند،در این اتاقکها از نفوذ افراد و عوامل طبیعی آنها جلوگیری میشد.

 بهتر است دفینه یابی را به چشم یک سرگرمی لذت بخش و آموزنده ببینید، همچنین در نظر داشته باشید که استفاده از دستگاه دفینه یابی در برخی مکان ها مانند محوطه های باستانی ممنوع است.

از علائم دفینه طلا تا لحظه باز شدن دفینه

همانگونه که مبدانید، اولین قدم در دفینه یابی، دنبال کردن تمامی علائم و نشانه های می باشد، که از وجود گنج در مکانی خاص خبر می دهند.

برخی از این علائم دفینه که میتوانند وجود گنج را به ما خبر دهند، اغلب شامل طرز چینش سنگها به اشکال خاص یا حتی حکاکی ها بر روی صخره ها، درختان و…چاه ها میباشند.

پس از یافتن علائم دفینه و کاوش مکانهای موردنظر و در نهایت به لحظه هیجان انگیز و جذاب یافتن دفینه طلایی و عتیقه های پنهان در دل خاک رسیدن دقیقا شرایطی است که غیر قابل توصیف است.

در میان انواع و اقسام فلزات موجود در جهان “طلا”، محبوب ترین نوع میباشد، این نوع فلز و دفینه طلا یکی از مهمترین آرزوی هر کاوشگر و دفینه یاب میباشد  که میتواند از  زحمت و خستگی زمان یافتن آن را کم کند.

 

شرکت گلد اسمیت 09121611094
شرکت گلد اسمیت 09121611094

بررسی حکم پیدا کردن گنج در اسلام و قانون ایران

طبق قوانین جمهوری کشور عزیزمان ایران، حکم پیدا کردن گنج، میتوان با توجه به شرایط مختلف مختلف باشد، این شرایط بستگی به عوامل مختلفی دارند که عبارتند از:

قوانین دفینه یابی» یافتن گنج از نظر دین اسلام و احکام شرعی:

 •  اگر صاحب ملک، گنج را پیدا کند، حکم آن “ملک” است.
 • اگر شخصی در ملک شخصی دیگر رفته و گنجی را کشف نماید، باید حتما به صاحب آن ملک اطلاع دهد.
 • اگر صاحب ملک،به انکار  آن گنجگ و عتیقه پرداخت و ادعایی در مالکیت آن نکرد، یابنده  گنج می تواند گنج را به نفع خود تصاحب کند، اما حتما خمس آن را باید بپردازد.
  اگر در ملک موات (زمینی که صاحب ندارد) گنجی کشف شد، فرد یابنده، مالک گنج است، بنابراین پرداخت خمس آن ضروری است.
 • اگر گنج در مکان عمومی (مانند معادن و گنجینه های باستانی) کشف و پیدا شود، پس بطور کامل متعلق به حکومت اسلامی است.

قوانین دفینه یابی»یافتن گنج در قانون ایران و جمهوری اسلامی:

در حفاری و کاوش غیرمجاز،بر طبق ماده 560 قانون مجازات اسلامی، هر کس بدون مجوز از سازمان میراث فرهنگی کشور یا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوی سازمان مذکور در حریم آثار فرهنگی-تاریخی در این ماده اقدام به عملیاتی کند که باعث تزلزل بنیان آن‌ها شود یا در نتیجه آن عملیات به آثار و بناهای مذکور خرابی یا لطمه‌ای بزند، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود.

 

توجه داشته باشید که دفینه یابی در بسیاری از کشورها، از جمله ایران، غیرقانونی است و بدون مجوزهای لازم، انجام هرگونه کاوش و حفاری ممنوع می باشد.قبل از ورود به این عرصه، حتما قوانین و مقررات مربوطه را مطالعه کرده و از مجوزهای لازم برخوردار شوید.

قوانین دفینه یابی
دفینه چیست؟قوانین دفینه یابی

در ادامه قوانین حاکم در دفینه یابی، مورد دیگر اینکه؛ طبق ماده 562 این قانون ایران و سازمان میراث فرهنگی، هرگونه حفاری و کاوش و یافتن اموال تاریخی، فرهنگی و… و پیدا کردن گنج ممنوع بوده و کسی که اقدام به این عمل کرده به حبس از شش ماه تا سه سال و همچنین ضبط اشیای مکشوفه به نفع سازمان میراث‌فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

 1. انجام هر گونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اشیاء عتیقه و آثار تاریخی توسط افراد عادی که مجوز نداردن مطلقا “ممنوع” است.
 2. در صورت کشف عتیقه حتی بطور اتفاقی و بدون غرض، کاشف مکلف است در اسرع وقت آن را به نزدیکترین اداره فرهنگ و آموزش عالی ارائه دهد.
 3. منظور از اشیاء عتیقه گنج (مطلق به دولت باشد)همان اشیاءی است که بر طبق ضوابط بین الملل یکصد سال یا بیشتر از تاریخ ایجاد یا ساخت آن گذشته باشد.
 4. اینگونه اشیاء قیمتی اغلب ارزش تاریخی، فرهنگی، هنری و علمی دارند.
 5. حفاری غیرمجاز در ملک شخصی نیز جرم محسوب می شود و مجازات دارد.
 6. در صورت پیدا کردن گنج، باید به مقامات قانونی اطلاع داده شود.
 7. قوانین مربوط به گنج یابی و دفینه یابی، پیچیدگی های خاص خود را دارد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه، باید به منابع معتبر و یا متخصصان حقوقی مراجعه کرد.

 

توصیه میگردد حتما قبل از هرگونه کاوش و حفاری به منظور یافتن انواع گنج و عتیقه، مجوزهای لازم از سازمان میراث فرهنگی را دریافت نمایید. طبق قوانین کشور ایران و احکام شرعی مرتبط با گنج یابی یافتن هر گونه اشیاء قیمتی جرم محسوب میشود.

 

انواع دستگاه های دفینه یاب

 1. VLF (فرکانس بسیار پایین): این دل دستگاه فلزیاب که رایج ترین نوع، برای کشف برخی از انواع فلزات، عتیقه جات و اشیاء زیرخاکی استفاده میشود.
 2. PI (القایی پالس): این مدل دستگه گنج یاب، اغلب مناسب کاوش طلا، حتی در عمق زیاد میباشد.این دستگاه بطور همزمان قادر است که چندین فرکانس را به طور همزمان استفاده کند.

>> مطلب مرتبط: مقایسه فلزیاب VLF یا PI

دستگاه دفینه یاب چطور کار میکند؟

بطور کلی انواع دستگاه های دفینه یاب مانند انواع فلزیاب، طلایاب و گنج یاب در بازار جهانی وجود دارند که همگی از امواج الکترومغناطیسی در طراحی خود بهره میبرند تا بتوان به شناسایی فلزات در زیر زمین پی برد.

 

بررسی نحوه یافتن دفینه با دستگاه های گنج یاب

مراحل کشف گنج با دستگاه گنج یاب به شرح زیر است:

 1. ارسال امواج: سیم پیچ بکار رفته در دستگاه فلزیاب میتواند در زمان استفاده از دستگاه و جستجو، میدان الکترومغناطیسی را به داخل زمین ارسال کند.
 2. تشخیص فلز: تمامی فلزات موجود در زیر زمین، با پاسخ به این میدان الکترومغناطیسی شروع به ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی ثانویه مینماید.
 3. دریافت سیگنال: سیم پیچ بکار رفته در دستگاه فلزیاب برای جستجو، به آسانی قادر میشود میدان الکترومغناطیسی ثانویه را دریافت نماید.
 4. تحلیل دریافتی: در این مرحله؛دستگاه پس از دریافت سیگنال مورد نظر،شروع به تجزیه و تحلیل فلز یافت شده میکند.
 5. اعلان و پایان کار: پس از تشخیص شرایط فلز مانند تخمین عمق قرارگیری و سایز آن
  دستگاه با ایجاد صدا یا لرزش به کاربر شروع به هشدار دادن میکند.

 

عوامل مؤثر در کشف دفینه و زیرخاکی

4 عامل تاثیر گذار در دفینه یابی و گنج های زیرخاکی عبارتند از:

 1. نوع خاک: نوع خاک میتواند بر سیگنالها تاثیر بگذارند مثلا خاک های معدنی، موجب مختل شدن سیگنالها میشوند.
 2. عمق دفینه:هرچه مکان قرار گیری دفینه در بخش عمیق تری باشد، تشخیص آن نیز سختتر میشود.
 3. نوع فلز:از آنجایی که فلزات انواع مختلفی دارند بنابراین در هنگام استفاده از فلزیاب ها، هر فلز،میتواند سیگنال خاص خود را داشته باشد.
 4. کیفیت دستگاه:مهم ترین و تاثیرگذارترین عمل در یافتن دفینه و گنج کیفیت دستگاه گنج یابی است که مورد استفاده قرار میگیرد، هرچه دستگاه طلایاب حرفه ای تر و پیشرفته تر باشد،پس دقت و عملکرد بهتری نیز خواهد داشت.

ما در شرکت فروش فلزیاب گلد اسمیت توصیه میکنیم حتما قبل از استفاده از دستگاه فلزیابی و دفینه یابی، حتما از انواع آنها و با نحوه کار با آنها به طور کامل آشنا شوید.

 

عمق دفینه های ایران چقدر است؟

عمق دفینه ها در ایران، با توجه به دوره های تاریخی مختلف و شرایط مختلف مسلما متفاوت است، با توجه به تحقیقاتی اخیری که توسط شرکت گلد اسمیت انجام شد،میتوان گفت بطور کلی، دفینه های مربوط به دوران باستان، عمیق تر از دفینه هایی است که در در این اواخر افراد برای پنهان کردن گنج خود استفاده کرده اند، همچنین، لازم به ذکر است دفینه هایی که در مناطق کوهستانی و صعب العبور  اغلب  در اعماق بیشتریدفن و پنهان سازی شده اند.

ساده ترین روش دفینه یابی

هیچگاه نمیتوان گفت که بطور قطع روشی وجود دارد که دفینه یابی را  تسهیل میبخشد،چرا که یافتن گنج به عواملی چون صرف زمان کافی، داشتن علم باستان شناسی یا دانش دفینه یابی بستگی دارد،اما نمیتوان منکر این موضوع شد که استفاده از ابزار آلات حرفه ای مختص گنج یابی شرایط را برای یافتن گنج آسان میکند.

بنابراین استفاده از تجهیزات فلزیابی و دستگاه های گنج یابی توانسته اند بستری را فراهم کنند که به راحتی و بدون نیاز به داشتن دانش چندان زیادی گنج های زیادی را بدست بیاوریم.

تنظیمات دستگاه دفینه یابی

دستگاه های دفینه یابی، ابزارهایی قدرتمند هستند که کاوشگران از آنها برای یافتن گنج استفاده میکنند،در اینجا ما به برخی از تنظیمات لازم در این دستگاه ها میپردازیم:

 • حساسیت: این قسمت از تنطمات دستگاه، تعیین کننده قدرت تشخیص دستگاه را در یافتن فلزات مختلف میباشد.
 • حالت صدا: برخی دستگاه ها، امکان انتخاب بین هشدار صوتی و تصویری را برای یافتن فلزات ارائه می دهند. انتخاب این گزینه به سلیقه و شرایط کاربر بستگی دارد.حالت شناسایی: این تنظیم، به کاربر اجازه می دهد تا نوع فلز مورد جستجو را مشخص کند. به عنوان مثال، می توان دستگاه را برای یافتن طلا، نقره، آهن و یا سایر فلزات تنظیم کرد.
 • عمق: با تنظیم این گزینه، می توان حداکثر عمقی که دستگاه برای یافتن فلزات کاوش می کند را تعیین کرد. این تنظیم برای تمرکز بر روی لایه های خاص خاک یا اجتناب از کاوش در اعماق زیاد که زمان بر است، مفید می باشد.
 • حالت خودکار: برخی دستگاه ها، دارای حالت خودکار هستند که به طور اتوماتیک تنظیمات را برای شرایط محیطی مختلف بهینه می کنند. این حالت برای کاربران مبتدی می تواند مفید باشد.

بهترین تنظیمات برای هر آزمایش دفینه یابی به شرایط محیطی، نوع دستگاه مورد آزمایش و تجربه کاربر بستگی دارد.قبل از استفاده از دستگاه، دفترچه راهنما را به طور کامل مطالعه کنید. در مناطق مختلف، با تغییر تنظیمات دستگاه آزمایش کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

دفینه یاب پیشرفته با قابلیت حمل آسان

دستگاه های فلزیاب پیشرفته موجود در فروشگاه فروش دستگاه فلزیاب گلد اسمیت، دارای طراحی ارگونومیکی با وزن سبک میباشد که موجب گشته به راحتی قابل حمل شود. به همین دلیل، میتوان با خیالی راحت برای کاوش در مکان های مختلف، طبیعت، کوه و یا سفر و… از آن استفاده کرد.

 

از جمله مزایای دستگاه های دفینه یابی قابل حمل در گلد اسمیت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبک و قابل حمل
 • مصرف کم باتری
 • طراحی ارگونومیک و ساده
 • قابلیت تنظیم ارتفاع در سطوح مختلف

 

راهنمای خرید دستگاه دفینه یابی مناسب

ساده ترین روش دفینه یابی؛ انتخاب دستگاه دفینه یاب مناسب، به نیازها، تجربه و بودجه شما بستگی دارد. بنابراین توصیه میشود در هنگام خرید فلزیاب، به فاکتورهایی مانند نوع کویل، عمق کاوش، قابلیت های تفکیک فلز، وزن، قیمت و برند دستگاه توجه کنید.

با استفاده از دستگاه دفینه یابی شرکت گلد اسمیت  و آموزش لازم در تنظیمات صحیح، می توانید به کاوش در دنیای رازآلود دفینه ها پرداخته و گنج خود را کشف نمایید.

عکس دفینه
عکس دفینه-قوانین دفینه یابی

جرم حفاری در ملک شخصی

حفاری برای یافتن گنج، چه در ملک شخصی و چه در سایر مکان ها، همواره با چالش ها و پیچیدگی های حقوقی و قانونی همراه بوده است، اما درباره “حکم پیدا کردن گنج” باید بدانید که حفاری در ملک شخصی، حتی با وجود مجوز نیز، ممنوع است.

جرم بودن حفاری در ملک شخصی

هرگونه کاوش و حفاری کردن، برای یافتن اموال تاریخی و فرهنگی،بر اساس قوانین موجود در سازمان میراث فرهنگی و جمهوری اسلامی ایران جرم محسوب می شود، حتی اگر در ملک شخصی باشد.

علائم رسیدن به دفینه موقع کندن زمین

نشانه های گنج کم عمق:بطور کلی میتوان نشانه های احتمالی گنج کم عمق میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنگ های چیده شده به شکل خاص
 • حفره ها و چاه های قدیمی
 • درختان کهنسال با ریشه های بیرون زده
 • تغییر رنگ خاک
 • اشیای عتیقه

همانگونه که در بالا نیز چندین بار به آن اشاره شد، برای گنج یابی لازم نیست حتما دانش خاصی  داشته باشید بنابراین ساده ترین روش دفینه یابی همین است که تجهیزات تخصصی مانند دستگاه های دفینه یابی داشته باشید. قبل از اقدام به کاوش، به مقامات قانونی و سازمان میراث فرهنگی اطلاع دهید.

معرفی بهترین دستگاه های دفینه یاب

 • فلزیاب آنفیبیو
 • ردیاب GOLD LEGEND
 • فلزیاب مولتی کروزر
 • فلزیاب ایمپکت
 • فلزیاب سیمپلکس
 • فلزیاب ایمپکت ترکیه

ما در شرکت گلد اسمیت برای شما عزیزان آرزوی موفقیت در حفاری های شما داریم.برای مشاوره رایگان در مورد خرید فلزیاب ، قوانین دفینه یابی ، علائم ونشانه های گنج و خرید و فروش فلزیاب ها با کارشناسان شرکت گلد اسمیت در تماس باشید.
Rate this post

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

جستجو در سایت


آخرین مقالات


انواع دستگاه برای خرید فلزیاب


اسکنر روور سی ۲
جت اسکن Z4 V200
جت اسکن Z8 V200
جت اسکنJet Scan Z100
ردیاب TOM X60
جت-اسکن-zw100
تماس با کارشناسان ما